Wydrukuj tę stronę

Chcę ochrzcić dziecko

„Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody udzielając im chrztu w Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego...” (Mt 28,19).

Chrzest jest narodzeniem do nowego życia w Chrystusie. Zgodnie z wolą Jezusa jest on konieczny do zbawienia, tak jak Kościół, do którego chrzest nas wprowadza. Sakrament chrztu świętego, który otrzymujemy w imię Trójcy Świętej jest rzeczywistością obejmującą:

* odpuszczenie grzechu pierworodnego i wszystkich grzechów osobistych

* narodzenie do nowego życia, przez które stajemy się przybranymi dziećmi Ojca, współdziedzicami Chrystusa i świątynią Ducha Świętego

* chrzest włącza nas do Kościoła i dzięki niemu stajemy się uczestnikami kapłaństwa Chrystusa

* daje łaskę uświęcającą i cnoty boskie: wiarę, nadzieję i miłość

* daje możliwość przyjmowania kolejnych sakramentów Kościele, stąd jest nazywany Sakramentem Bramy

* sakrament ten wyciska na duszy niezatarte znamię, dzięki niemu jesteśmy konsekrowani do udziału w kulcie chrześcijańskim.

W naszej parafii sakrament chrztu świętego jest udzielany w drugą niedzielę miesiąca, podczas Mszy św. o godzinie 11: 00 oraz w czwartą sobotę miesiąca na wieczornej mszy świętej.

Rodzice pragnący ochrzcić dziecko powinni wraz z chrzestnymi odbyć przygotowanie przedchrzcielne. Termin spotkania jest ustalany indywidualnie podczas zapisu dziecka do chrztu.

Nauka obejmuje:
1. Teologia sakramentu chrztu św.
2. Przebieg liturgii sakramentu chrztu św.
3. Obowiązki rodziców i chrzestnych w religijnym wychowaniu dziecka.

Zgłoszenie chrztu:
Dziecko należy zgłosić w kancelarii parafialnej najpóźniej tydzień przed planowanym chrztem przynosząc ze sobą następujące dokumenty:
1. Akt urodzenia dziecka z USC
2. Zaświadczenie, iż wybrani chrzestni są godni by pełnić tę funkcję (z parafii swego zamieszkania). Na chrzestnych należy wybrać osoby ochrzczone, bierzmowane i praktykujące!!!
3. Zaświadczenie o ślubie kościelnym rodziców dziecka.

Rodzice spoza naszej parafii przedstawiają zgodę na chrzest od swojego proboszcza.

Trzeba zwrócić uwagę na chrześcijańskie przeżycie w rodzinie sakramentu chrztu dziecka.
Rodzice wraz z rodziną i chrzestnymi winni być w stanie łaski uświęcającej, aby móc w pełni uczestniczyć w Liturgii Eucharystii i chrztu dziecka.

 

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce. Więcej szczegółów…