Poświecenie kaplicy na Wilkowej

08 sierpnia 2019

W niedzielę 28 lipca podczas Mszy św. została poświęcona nowo wybudowana kaplica na roli Wilkowej. Aktu poświęcenia dokonał ks. Prał. Władysław Zązel, główny kapelan Związku Podhalan. Na uroczystej Eucharystii byli obecni: założyciel Góralskiej Orkiestry ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki br. Józef Mońko OFMCap aktualnie przebywający w Kielcach, pochodzący z pobliskiej Trzebuni ks. Stanisław Oskwarek SDB kustosz Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku oraz proboszcz parafii br. Krzysztof Juzba OFMCap. Na uroczystość poświęcenia byli obecni przedstawiciele władz samorządowych. Starostwo powiatowe reprezentował radny powiatu pan Edward Zadora, obecny był także gospodarz Gminy Tokarnia, Wójt pan Marek Kluska. Swoją obecnością uroczystość poświęcenia uświetniły poczty sztandarowe: Zarządu Głównego Związku Podhalan, sąsiednich okręgów Związku Podhalan oraz Ochotniczych Straży Pożarnych ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki. Po Mszy świętej poświęcona została okolicznościowa tablica upamiętniająca 100. - lecie powstania Związku Podhalan.

Pierwszą kaplicę na roli Wilkowyj pod wezwaniem NMP Różańcowej zbudował Wawrzyniec Mirek, mieszkający na tej roli pod numerem 85. Kaplica na pewno istniała już w 1867 r. gdyż w liście do konsystorza biskupiego w Tarnowie z dnia 6 lipca 1867 r. prosi o odprawienie nabożeństwa w kaplicy. Zachował się obszerny protokół przeprowadzony skutek rozporządzenia Kurii w Tarnowie z dnia 8 maja 1871 r. gdzie postanowiono cytuję „z powodu prośby Wawrzyńca Mirka, włościanina z Skomielnej Czarnej, parafii Łętownia prosi o pozwolenie odprawiania Mszy św. w zbudowanej przez niego kapliczce”.

W protokole spisanym na plebanii w Łętowni dnia 16.06.1871 r. zostały zamieszczone wypowiedzi najpierw żony Wawrzyńca Mirka, Katarzyny z domu Wróbel następnie ówczesnego wójta Wojciecha Mirka i Tomasza Kołodzieja ze Skomielnej Czarnej oraz budowniczego Wawrzyńca Mirka.

Z wypowiedzi żony Wawrzyńca Mirka: Mąż zaś koniecznie Nastaje aby miał kapliczkę i że ani ksiądz, ani Wójt, ani nikt od tego go nie odwiedzie. Opowiada mąż, że mu się śni, już widział klasztor na gruncie swoim, że jak wygra na loterii wielkie pieniądze, postawi klasztor.

Wypowiedz Wawrzyńca Mirka (23.07.1831 - 02.09.1905 r.): Nazywam się Wawrzyniec Mirek, mam lat może 45, religii Rzymsko - Katolickiej, żonaty od 21 lat, mieszkam na roli Wilkowej w Skomielny Czarnej – utrzymuje się z gruntu mam jedną szóstą części roli, mam pięć dzieci. Mam taką intencje (zeznaje w sprawie kaplicy) i taki uczyniłem ślub, więc zamiaru dokonam.

Z wypowiedzi ówczesnego proboszcza z Rabki księdza Józefa Dury (dziekana), który wraz z proboszczem z Łętowni udali się na inspekcję do Skomielnej Czarnej na rolę Wilkową tak pisze: „Co się tyczy osoby fundatora Wawrzyńca Mirka, to wprawdzie widać, że jest religijnym, nie Pijak, nie złodziej; lecz z drugiej strony zdaje się, jak gdyby był opadnięty pewnym rodzajem fiksacji co do tej kapliczki; dla tej kapliczki tylko zdaje się żyć, o tym myśli i ciągle marzy, a zapomina o obowiązkach, o pracy w gospodarstwie, o żonie, o dzieciach…  Zaiste, więcej politowania, niż karcenia godzin.

Dzięki wpisowi znajdującemu się w Katalogu zabytków sztuki w Polsce, znajdujemy notkę informacyjną jak wyglądała na początku lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku pierwsza kaplica: „Skomielna Czarna. Kaplica pw. Wniebowzięcia Matki Boskiej wzniesiona zapewne w połowie dziewiętnastego wieku Drewniana na zrąb, obita gontami. Prostokątna z wielobocznym zamknięciem. Strop. Dach siodłowy, gontowy.

Poprzednia kapliczka, z racji na przeprowadzoną gruntowną odnowę w 1987 r., była drugą w kolejności zbudowaną na roli Wilkowej. Kapliczka była wielkości 280 cm na 350 cm. Ponad kaplicą wyrastała wysoka szczupła prostokątna wieżyczka z sygnaturką. Z racji choroby ówczesnego proboszcza, o. dr Celestyna Giby została poświęcona przez pochodzącego z sąsiedniej roli o. Józefa Mizerę OFMCap. O tym wydarzeniu traktuje zapis znajdujący się w kronice parafialnej sporządzony ręką ówczesnego proboszcza parafii o. Celestyna: 5 lipca odbyła się uroczysta msza święta i poświęcenie gruntownie odnowionej kaplicy drewnianej na roli Wilkowej. Mszę św. Odprawił i kazanie wygłosił o. Józef Mizera. Remontem kaplicy pw. Matki Bożej Gromnicznej zajął się bardzo gorliwie Pan Edward Mirek z roli Wilkowyj. Drewno, fundament i deski oraz pracę włożyli parafianie ze Skomielnej - Górnej. Bogu dzięki, że tak się stało, bo ta Kaplica była już w bardzo złym stanie.

To właśnie w kaplicy u Wilka od dawna istniał zwyczaj dzwonienia na Aniu Pański na rozpędzenie chmur zapowiadających burze. W czasie drugiej wojny światowej dzwon ukryto przed Niemcami. Przez długie lata kapliczka opiekowała się rodzina Słoninów, a od czasu jej odnowienia mieszkający w domu obok kapliczki Pan Edward Mirek.

Nowa kaplica została zbudowana pod kierownictwem Pana Krzysztofa Kołodziejczyka z roli Surlasowej. Ołtarz, ławki, zdobienia kaplicy oraz ramy obrazu Matki Bożej i drogi krzyżowej to także dzieło pana Krzysztofa. Obecna kaplica to owoc starań w sposób szczególny mieszkańców roli Wilkowej oraz mieszkańców  Skomielnej Czarnej - Góry, ale także z racji na przeprowadzone składki przy kościele parafialnym całej społeczności Skomielnej czarnej i Bogdanówki a także różnych dobrodziejów i ofiarodawców. 

 

Zobacz galerię zdjęć:

Przekaż 1% katolickiemu Radiu AIN KARIM

Zachęcamy do wspierania naszego radia i z góry dziękujemy za wszystkie wpłaty!

Nasz adres

  • Parafia Nawiedzenia NMP - Bracia Kapucyni
  • 32-437 Skomielna Czarna 240
  • tel. +48 12 37 32 161
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • numer konta: 62 8591 0007 0230 0000 1690 0001

Dziękujemy

  • Za wszelką pomoc duchową i materialną z serca dziękujemy. Codziennie modlimy się za tych, którzy nam dobrze czynią. Ponadto każdy brat kapłan raz w miesiącu sprawuje mszę świętą w intencji dobrodziejów.
    Bóg zapłać Wam za wszelkie dobro!

Modlitwa za dobrodziejów

  • Racz, Panie, nagrodzić życiem wiecznym wszystkich, którzy nam dobrze czynią dla imienia Twego. Amen.
Top
Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce. Więcej szczegółów…