„Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone...” (Jk 5,14-15).
Namaszczenie chorych jest sakramentem uzdrowienia duszy i ciała, który mogą przyjmować osoby chore lub w podeszłym wieku.
Kościół w tym sakramentalnym powierzeniu chorego ukazuje zbawcze działanie samego Chrystusa, które ma osobę chorą podtrzymać mocą łaski Boga w samym cierpieniu, niecierpliwości, lęku, a nade wszystko w słabości fizycznej i duchowej, jak również w przeżywanych wątpliwościach i osłabieniu wiary.
Sakrament ten udziela choremu łaski Ducha Świętego. Wierni dotknięci chorobą nie mogą więc czuć się osamotnieni, lecz mają być świadomi i praktycznie powinni tego doświadczać, że za pośrednictwem duszpasterza i najbliższego otoczenia, są w żywej łączności z Chrystusem obecnym w Kościele.
Łaska Ducha Świętego pozwala choremu zwalczyć zło mu grożące, otrzymać zdrowie jeśli to będzie potrzebne dla jego zbawienia, odpuszczenie grzechów o ile to jest potrzebne, jest też dopełnieniem pokuty chrześcijańskiej.
Sakrament Namaszczenia Chorych chrześcijanin przyjmuje w czasie choroby. Jest to sakrament, który daje nam specjalną łaskę uzdrowienia wewnętrznego co często wiąże się z poprawą zdrowia. Chory umocniony tym sakramentem, przyjmuje i przeżywa swoja chorobę bardziej zjednoczony z Chrystusem.
SAKRAMENT CHORYCH MOŻNA PRZYJMOWAĆ WIELOKROTNIE!
Co należy przygotować na przybycie kapłana do domu chorego?
• stolik z krzyżem,
• obok zapaloną świecę.
Domownicy modlą się wspólnie z kapłanem i chorym.
Dla ciężko chorych, lub w niebezpieczeństwie śmierci, Sakrament chorych udzielany jest przez duszpasterzy na wezwanie do domu, a w szpitalach głównie przez kapelanów.
W naszej parafii, sakrament chorych zazwyczaj udzielany jest podczas odwiedzin chorych, które odbywają się w Pierwszy Piątek miesiąca oraz w sposób uroczysty – dla wszystkich chorych parafian dwa razy w roku – podczas specjalnej Mszy św. dla chorych, w ramach rekolekcji parafialnych przed świętami Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy.