Słuchaj Radia Ain Karim

Słuchaj Radia Ain Karim

Obraz Matki Bożej z Kołomyi

W głównym ołtarzu kościoła parafialnego w Skomielnej Czarnej znajduje się obraz Madonny z Dzieciątkiem. Jest to doskonała pod względem artystycznym, jedna z pierwszych kopii obrazu z Jasnej Góry z koronami króla polskiego Władysława IV Wazy pochodząca z 1635 roku. Namalował ją na blasze nałożonej na deskę paulin Stanisław B(r)ezanesis, a ufundował 8 grudnia 1635 roku Michał Stanisławski herbu Pilawa.


Obraz słynący cudami pochodzi z kościoła w Kołomyi (do 1945 w Polsce, w woj. stanisławowskim; obecnie miasto (ukr. Коломия) w obwodzie iwano-frakowskim na zachodniej Ukrainie). Jak głosi legenda, jest to: rówieśnik obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej i na jego „wzór malowany”. Miał być pozyskany na Węgrzech przez księcia Władysława Opolczyka, namiestnika króla Węgier i Polski Ludwika Węgierskiego na Rusi Czerwonej i przekazany do kaplicy zamkowej w Kołomyi.
Z biegiem lat obraz został przeniesiony z kołomyjskiego zamku do kościoła Ojców Dominikanów i jak zapisano w kronice w roku 1740 miał 109 wotów i srebrne szaty i korony perłami, rubinami i brylantami zdobione. W 1788 roku został przez zaborcze władze austriackie podczas uroczystej procesji przeniesiony do kościoła parafialnego i umieszczony w ołtarzu głównym. Uszkodzony, prawdopodobnie podczas pożaru, w 1833 roku został poddany następnie renowacji w 1851 roku i umieszczony w nowym, neobarokowym ołtarzu.
 2 kwietnia 1946 roku obraz wyrżnięty nocą z ołtarza, tuż przed wyjazdem wraz z ostatnim transportem repatriantów ze wschodu, został przywieziony do Polski z Kołomyiprzez siostry Petronelę Kossowską i Zuzannę Perejmy z domu Kossowską. Najpierw przechowywany był w mieszkaniu obu sióstr w Mielcu, potem w Krakowie u kapucynów. 2 kwietnia 1956, w uzgodnieniu z Kurią Metropolitalną został przekazany do parafii w Skomielnej Czarnej. Umieszczono go najpierw w kaplicy dworskiej, a po kilku latach, tj. 8 grudnia 1961 roku, obraz przeniesiono do kościoła parafialnego.


Obecnie wizerunek Madonny z Dzieciątkiem jest umieszczony w ołtarzu głównym w oddzielnej, oszklonej oprawie i przesłonięty obrazem Nawiedzenia NMP ufundowanym przez Waldemara Krysia, autorstwa Heleny Staniek (2011). W każdą pierwszą niedzielę września do Cudownego Obrazu Matki Bożej Kołomyjskiej pielgrzymują Kołomyjanie z kraju i ze świata, by się Jej pokłonić, dziękować i prosić o potrzebne łaski. Od 2013 r., w pierwsze soboty każdego miesiąca, przed Mszą św. o godz. 7:00 jest odprawiana nowenna do Matki Bożej Kołomyjskiej.

 

Zobacz galerię zdjęć:

 Fotografie: Bartłomiej Zadora

Zaproszenia

cache/resized/8ab0e96940a8824fde0dc3c9e84549a1.jpg 7
kwietnia 2022

Peregrynacja obrazu św. Rodziny w parafii

Plan peregrynacji PLAN PEREGRYNACJI OBRAZU ŚWIĘTEJ RODZINY W 2024 ROKU BOGDANÓWKA     Karkoszki ...
Has no content to show!

Przekaż 1% katolickiemu Radiu AIN KARIM

Zachęcamy do wspierania naszego radia i z góry dziękujemy za wszystkie wpłaty!

Nasz adres

  • Parafia Nawiedzenia NMP - Bracia Kapucyni
  • 32-437 Skomielna Czarna 240
  • tel. +48 12 37 32 161
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • numer konta: 62 8591 0007 0230 0000 1690 0001

Dziękujemy

  • Za wszelką pomoc duchową i materialną z serca dziękujemy. Codziennie modlimy się za tych, którzy nam dobrze czynią. Ponadto każdy brat kapłan raz w miesiącu sprawuje mszę świętą w intencji dobrodziejów.
    Bóg zapłać Wam za wszelkie dobro!

Modlitwa za dobrodziejów

  • Racz, Panie, nagrodzić życiem wiecznym wszystkich, którzy nam dobrze czynią dla imienia Twego. Amen.
Top
Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce. Więcej szczegółów…